Jediné čoho sa treba naozaj báť je život v strachu

Autor: Róbert Franka | 25.10.2013 o 9:45 | (upravené 25.10.2013 o 12:12) Karma článku: 9,60 | Prečítané:  948x

     Tak som sa zamyslel nad nedávnym Hiraxovým článkom (http://baricak.blog.sme.sk/c/340250/Juvenilna-justicia-dalsia-vrazda-naroda.html) a hovorím si, že keď už taká osvietená osobnosť a pozitívne ladený hudobník a spisovateľ prepadne depresívnym úvahám o konšpiráciách a ak pritvrdíme tak aj konci sveta, je asi v našej spoločnosti niečo zhnité, niečo, čo ľudí odkazuje na život v strachu a nedôvere.

Začnime koncom sveta

     Ak vyberieme z nesmierneho množstva apokalyptických filmov tie, ktoré sa zamerali skôr na psychológiu postáv a prežitie ako také, ako na 3D efekty, tak po ich uzretí zistíme, že na žiadnu z možných apokalyptických rán (v tychto prípadoch 3 svetová vojna, choroba, prírodné katastrofy atď.) sa nemožno dostatočne pripraviť, ak len nevlastníme protiatómový podzemný kryt so zásobami liekov, jedla, vody, tepla a kyslíka na doživotie. A povedzme si na rovinu, za čo by aj taký život stál? Kto si to nevie živo predstaviť, tu je niekoľko vzoriek, kedy apokalypsu priniesla vojna, príroda, genetické zmeny, choroba, vesmírna katatrofa. Odporúčam nepozerať to naraz a občas to prestriedať komédiou. Presne takto totiž vypadá život v strachu.

Ja som ten čo prežije

     Istý pán inžinier v preddôchodcovskom veku kúpil samotu v obci Záježová (to je tá obec na , do ktorej sa sťahujú blaváci, ktorých omrzel náročný život vo vyskom tempe veľkomesta a rozhodli sa žiť niečo jednoduchšie v objatí prírody nie betónu ). Chalupu zrekonštruoval, dal si vyvŕtať aztécku studňu, na strechu umiestnil solárne panely dokonca si pristavil veternu elektráreň a aby bol sebestačný aj čo sa potravín týka, začal pestovať plodiny a chovať kozy, ovce, sliepky, atď.. Postavil si takú svoju súkromnú noemovu archu. Takto zabezpečený začal šíriť reči o potravinovej apokalypse, ktorá určite príde v najbližších rokoch. Pravdaže on z tejto story vždy vychádzal ako prezieravý hrdina, ktorý sa ako jeden z mála na túto katastrofu pripravil. Zabudol na dôležitý fakt, ak by sa jeho vízie naplnili, všetci tí priatelia, ktorým hovoril o svojej sebestačnosti si v prípade hladomoru spomenú práve na neho a aby nakŕmili svoje rodiny prídu na neohlásenú návštevu. Ak si prečíta tento článok, možno ešte oboženie svoje kráľovstvo múrom, mal by však myslieť na to, že to musí byť múr, ktorý zastaví hladujúci dav. Keď si pomyslím s akým vybavením bola dobitá Bastila pred dvestodvaciatimištyrmi rokmi, bude to mať naozaj ťažké. Jedno je však nad slnko jasnejšie, človek ktorý musí riešiť existenčné problémy a jeho myseľ sa sústreďuje na to, ako zaplatí tento mesiac inkaso, uver a daľsích X vecí, ako uživí svoju rodinu a zároveň ju neukráti a akýsi životný štandard (trebars jedna spoločná dovolenka ročne, malá rodinná oslava, atď.), u toho budú konšpiračné teórie to posledné na čo si spomenie. Mám pocit, že konšpiračné teórie sú pre ľudí, ktorí dospeli do takého materiálneho a finančného zabezpečenia (vlastný dom, nové auto, dostatok financii, dostatok voľného času, kedy práca netvorí väčšinu dňa ak nerátame čas na spánok), že po dosiahnutí všetkých svojich cieľov a snov, hľadajú spôsob ako si tento svoj piesoček ochrániť, namiesto toho, aby si užívali pocit zabezpečenia ktoré majú, a ku ktorému mnohí nedospejú za celý svoj život. Je to ako prísť na rázcestie a vybrať si namiesto cesty na slnkom zaliatu lúku, cestu do temného hvozdu.

Z pozície privilegovanej vrstvy

     Ľudia sa oháňajú Bohom pri každej príležitosti, ťahajú ho za nohy z neba, používajú ho ako záštitu svojich tvrdení a bijú sa do pŕs s hlasným „Ja kresťan!“.  Všetká tá pokora, ktorá má kresťana viesť pri všetkom čo činí „blížnemu svojmu“ je fuč. Bol to predsa Ježiš Kristus, kto úmýval Márii Magdaléne nohy, kto povedal „poslední budú prvými a prví poslednými“, „skôr prejde dromedár uchom ihly, ako bohatý nebeskou bránou“, a notoricky známe “ kto si bez viny...“.  Príkladov Ježišovej pokory je tisíce, ale rozplynú sa v momente, keď nejaký kresťan začne súdiť. Aby som nadviazal na tému apokalypsy  nie len na „Hiraxov“ multitématický článok, ktorý zabrdol aj do citlivej témy na právo homosexuálnych párov vychovávať dieťa (priznávam, na rozpitvávanie takejto témy som ešte nevyrástol), načrtnem čisto teoreticky, čo ak jednou z možností apokalypsy môže byť aj samotná homosexualita. Príroda je dosť vynaliezavá,  a toto je jedna z možností ako zabrániť premnoženiu ľudstva. Aj prírode sa to však môže vymknúť z rúk, čo ak by boli heterosexuáli v menšine? Pravdaže takýto nápad nemyslím vážne, ide skôr o to predstaviť si pocity ľudí, ktorí v drvivej menšine musia obhajovať svoju existenciu. Čo myslíte kresťania, umyl by Ježiš nohy aj homosexuálovi, alebo by ho dal pribiť na kríž? Ja si myslim, že to prvé, ale možno niesom dobrý kresťan. Nieje nahodu apokalypsa takou našou malou túžbou po očistení sveta, v ktorom ja budem ten pripravený, ten kto prežije a bude určovať čo správne je a čo nie? Lebo ak áno, dúfam že to ja, ani nik z mojej rodiny neprežije...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?